Carboxy therapy کربوکسی تراپی

admin
1398/04/22 14:23:36


همانگونه که مطلعید امروزه تجهیزات و تکنولوژی های مورد استفاده در حوزه پوست و زیبائی دارای تنوع بسیار بالائی بوده و از تکنولوژی های پایه ای گوناگون بهره می گیرند. این تنوع روز به روز نیز گسترش می یابد بطوریکه چنین تنوعی را در حوزه های دیگر پزشکی کمتر می توان یافت. بطور مثال هرچند حوزه تصویربرداری پزشکی نیز هر روز تجهیزات مدرنی را ارائه می دهد ولی سال هاست که صرفاً از تکنولوژیهایی چون اشعه X، مغناطیس و اولتراسوند بهره می گیرد، درحالیکه تکنولوژی هایی چون لیزر، اولتراسوند، وکیوم، ویبراتورها، الکتروتراپی، ترموتراپی، فتوتراپی و غیره، هر روز در حوزه پوست و زیبائی گسترش یافته و تجهیزات جدیدی را با کاربردهای جدید ارائه می دهند دلیل آن گسترش روز افزون مخاطبین پوست و زیبائی درسطح دنیاست زیرا هرچه دنیای پزشکی پیشگیری و درمان بیماری های اساسی را تحت کنترل خود می گیرد مشکلات پوست و زیبائی در نظر مردم جایگاه بالاتری را کسب می کند و متخصصین و محققین این حوزه را برای تحقیقات بیشتر و ارائه درمان های بهتر بر می انگیزاند.

کربوکسی تراپی تکنولوژی جدیدی در دنیای پوست و زیبائی است که مانند بسیاری از تجهیزات دیگر، درمان های پوســت و زیبـــائی را به روش های غیرتهاجمی، آسان، بی درد، بی عارضه و مطمئن برای پزشک و بیمار سوق می دهد. این بحث نگاهی اجمالی به روش تازه کربوکسی تراپی دارد.

 

کلیات :

همانطور که گفته شد تجهیزات متنوعی با تکنولوژی های گوناگون در پوست و زیبائی بکار گرفته می شوند. ولی باید توجه داشت که اغلب آنها تقریبا یک هدف مشترک دارند و آن پیشگیری و درمان پدیده Aging چون سلولیت، چین و چروک، مشکلات عروقی، انباشتگی چربی در نواحی مختلف بدن و بهم ریختن تناسب اندام است. کربوکسی تراپی هم در همین راستا است. کربوکسی تراپی یعنی استفاده ازگازدی اکسیدکربن برای درمان های زیبائی در صورت و بدن.

بدین ترتیب که :

گاز Co2 از طریق یک سوزن ظریف به زیرجلد تزریق و از عکس العمل فیزیولوژیکی بدن (بافت زیر جلد) در مقابل مجاورت با Co2، در جهت درمان های پوست و زیبائی بهره گرفته می شود.

 

ساختار:

ساختمان یک سیستم کربوکسی تراپی شامل سه قسمت اساسی است:

کپسول حاوی دی اکسیدکربن که در اندازه های مختلف قابل تهیه است.

مانومتر Co2 که شامل رگولاتور، برای فشارشکنی و تنظیم فشار گاز خروجی در محدوده مورد نیاز برای ورود به یونیت کربوکسی تراپی، و گیجgauge برای نشان دادن فشار گاز درون کپسول و فشار گاز خروجی مانومتر می باشد.    


مکانیسم عمل:

بیشترین اثرات کربوکسی تراپی را باید در عکس العمل فیزیولوژیکی بدن به بی اکسیژنی حاصل از حضور Co2 در موضع درمان جستجو کرد. بدین ترتیب که:

اگر گاز دی اکسید کربن بطور مستقیم در زیر درم تزریق گردد اثرات فیزیولوژیکی زیر را موجب خواهد شد:


 افزایش میکروسیکولیش (microcirculation ):

با قرار گرفتن گاز Co2 در مجاورت بافت زیردرم، بافت موضع دچار بی اکسیژنی می گردد و کمبود اکسیژن با اثر Reflex vasodilatations in capillary، موجب گشادی عروق و مویرگهای موضع وافزایش جریان خون بافتی (microcirculation) می گردد. این اثر در مطالعات مختلفی بوسیله داپلر عروقی به اثبات رسیده است و یا در مطالعه ای دیگر اثبات گردید: فشار اکسیژن که در موضع سلولیت قبل از درمان پائین و در حد 17/61 درصد بوده است. بعد از درمان به 80 درصد در موضع افزایش یافته است.

افزایش جریان خون بافتی موجب افزایش اکسیژن در موضع، افزایش سوخت و ساز کلی و نیز ورود چربی به چرخه سوخت و ساز، تحریک کلاژن سازی، افزایش درناژ لنفی و تحریک فیبروبلاست می گردد. نتیجه اثرات فوق چربی کمتر و بافت زیرجلدی محکم تر است.

همانطور که در مطالب فصلنامه های پیشین نیز ارائه شده است اثرات فوق بطور واضح در درمان سلولیت، چاقی موضعی، زخم های عروقی، چین و چروک و skin firmness و بسیاری از ناشی از پدیده Aging موثر و قابل استفاده اند.


تخریب سلول های چربی:

 تزریق Co2 در بافت بطور مستقیم، موجب متلاشی شدن سلول های چربی و تسهیل ورود آنها به چرخه سوخت و ساز می گردد که با درنظر گرفتن اثر Reflex vasodilatations in capillary، بطور موثری در از بین بردن چربی های انباشته شده در نواحی گوناگون بدن موثر خواهد بود.

بنابراین بطور کلی کربوکسی تراپی روشی جدید، بدون جراحی، غیرتهاجمی، بی درد، راحت و ثابت شده برای درمان بسیاری از مشکلات پوست و زیبائی از جمله سلولیت است. زیرا افزایش میکروسیرکولیشن هسته اصلی سلولیت را، با بالا بردن سرعت جریان خون، کاهش تجمع مایعات بین سلولی، پراکندگی چربی در هیپودرم، کاهش فیبروزیس، حذف سموم موضع و فعال سازی لیپوبیز، از بین می برد.

یک نکته جالب توجه در مورد کربوکسی تراپی این است که تاکنون هیچ گونه عوارض جانبی برای آن گزارش نشده است.


کاربرد:

کربوکسی تراپی قبل از ورود به پوست و زیبائی برای درمان زخم های دیابتیک و عروقی ساخته و ارائه گردید لیکن با شناخت بیشتر اثرات فیزیولوژیکی تزریق Co2 در بافت ها از آن در درمان های پوست و زیبائی نیز بهره برداری شد.

 

امروزه کربوکسی در موارد زیر استفاده می شود:

-        سلولیت و چاقی موضعی در نواحی ران، شکم و پهلوها

-        آکنه ، stretch mark، چین و چروک و psoriasis

-        افزایش کیفیت و استحکام پوست قبل و بعد از لیپوساکشن

-        درمان زخم های دیابتیک و عروقی      ( vascular lesions )

 

نکاتی دیگر:

درد: کربوکسی یک روش بی درد است ولی ممکن است برخی از بیماران در سه جلسه اول احساس سوزش خفیفی در ناحیه تزریق داشته باشند که پس از چند ثانیه برطرف می گردد.

ترکیب کربوکسی تراپی با درمان های دیگر: کربوکسی تراپی ممکن است به همراه درمانهای اولتراسوند، RF-tightening، مزوتراپی و غیره نیز بکار گرفته شود و موجبات تسهیل، تسریع و تشدید اثرات درمان های اعمال شده گردد.

 

Maintenance: درصورتیکه کربوکسی تراپی با رژیم غذائی سالم و صحیح و ورزش منظم همراه گردد اثرات آن تشدید و موثرتر بوده و نتایج بهتری ایجاد خواهدنمود و بازگشت مشکلات درمان شده مانند سلولیت، سالها به تعویق خواهد افتاد.

و در صورت استفاده از کربوکسی تراپی در فواصل منظم، تحت نظر پزشک معالج، می توان نتایج درمان را مدتها تثبیت نمود.

 

بعد از درمان: بیمار بعد از درمان می تواند به امور روزانه خود بپردازد و فقط کافی است تا چهار ساعت از ورود به آب از جمله حمام، شنا، سونا و غیره اجتناب نماید.

 

جلسات درمان: تعداد جلسات درمانی برحسب بیماری از 4 تا 20 جلسه متفاوت می باشد. و زمان هر جلسه حدود 10 الی 15 دقیقه است. بطور مثال برای درمان سلولیت 15 الی 20 جلسه درمانی لازم است و نتایج درمان بعد از 5 جلسه بوسیله بیمار و پزشک قابل مشاهده اند.

 گاز Co2 هیچ گونه اثر سمی روی سلول های بدن ندارد و همانطور که می دانید Co2 ماده ای است که بوسیله سلول های بدن نیز تولید می شود.

کربوکسی تراپی به عنوان یک روش جوانسازی صورت و بدن دارای تأئیدیه FDA می باشد.

 امروزه کربوکسی تراپی در حوزه پوست و زیبایی به شعار زیر معروف شده است:

«Get gas shot and loose the weight»

با مزایایی چون:

-          بدون درد، بدون خونریزی و بدون عوارض جانبی.

-          با کمترین زمان، هزینه قابل قبول و نتایج قابل مشاهده. 

           و با امکان مراجعه به امور روزانه پس از درمان.

-          و نیز قابلیت استفاده در نواحی ای که با لیپوساکشن قابل درمان نیستند.

نگارنده: دکتر ابوالفضل منتظری

دیگر مقالات از این نویسنده
admin
1398/06/10 11:12:27
لیزر Q-Switched ND:Yag

admin
1398/04/23 10:38:09
میکرودرم ابریشن - Microderm Abrasion

  • 1
  • 2
  • ...
  • 1218
مقالات مرتبط
admin
1398/04/22 14:23:36
Carboxy therapy

admin
1398/04/19 12:02:53
برخی مواد مصرفی دیگر پوست و زیبایی

  • 1
  • 2
  • ...
  • 27